۱۳۹۱ مرداد ۱۰, سه‌شنبه

خاموشی یکی دیگر از فعالان حقوق زنان در ایران


دوشنبه، 9 مرداد ماه 

ایران پرس نیوز - رزا قراچورلو، وکیل پایه یک دادگستری، عضو کمیسیون حقوق بشر کانون وکلا و پژوهشگر حقوق زنان و کودکان در روز 8 مردادماه 1391 درگذشت.
مدرسه فمینیستی: رزا قراچورلو که در بسیاری از فعالیت های زنان مشارکت می کرد از حامیان «کمپین یک میلیون امضاء»، از فعالان «ائتلاف علیه لایحه حمایت از خانواده» و از اعضای «همگرایی جنبش زنان برای طرح مطالبات در فضای انتخابات» بود.
رزا قراچورلو در 22 آبان ماه 1389 هنگامی که به همراه تعداد دیگری از وکلای دادگستری از ترکیه به ایران مراجعه می کرد در فرودگاه امام خمینی تهران، توسط مأمورین امنیتی بازداشت شد و پس از چند روز حبس، بالاخره در 28 آبان با تودیع وثیقه بیست میلیون تومانی آزاد شد.[1]
در دی ماه سال گذشته نیز دادگاه انتظامي قضات، صلاحيت 28 نامزد انتخابات هيات مديره كانون وكلاي دادگستري مركز را رد كرد که یکی از این رد صلاحیت شدگان رزا قراچورلو بود.
رزا قراچورلو در دیماه 1390 هنگامی که مشغول تدریس در کلاس درس بود دچار بی هوشی شد و از همان زمان مداوای ایشان در بیمارستان آغاز گردید اما در نهایت جسم و جان ایشان تاب ناملایمات و فشارهای جسمی و روحی را نیاورد. رزا قراچورلو که در آبان ماه 1347 متولد شده بود، بر اثر بیماری در 8 مرداد 1391 از میان ما رفت.
آخرین بار رزا قراچورلو را هنگام دیدار از خانواده های زندانیان و به ویژه همکاران وکیل اش که در زندان به سر می بردند ـ از جمله محمد اولیایی فر ـ و همینطور در روزهایی که نسرین ستوده اعتصاب غذا کرده بود، دیدیم.[2] مدرسه فمینیستی، مرگ زودهنگام و ناباورانه رزا قراچورلو را تسلیت می گوید و یادش را گرامی می دارد.
از رزا قراچورلو نوشته ها و سخنرانی های بسیاری بر جای مانده که نمونه ای از آنها را که در مدرسه فمینیستی منتشر شده در زیر مشاهده می کنید:
قوانین ایران : حمایت ها و کاستی ها نسبت به حقوق کودکان
http://www.feministschool.com/spip.php?article4190
دریافت جایزه حقوق بشر "رودتیزول " ایتالیا به پاس تمامی فعالیت های حقیقتا "ستودنی و شجاعانه"
http://www.feministschool.com/spip.php?article1726
پانوشت ها:
[1] http://www.iranfeministschool.info/spip.php?article6196
[2] http://www.feministschool.com/spip.php?article5038

هیچ نظری موجود نیست:

پست کردن نظر