۱۳۹۰ آبان ۱۸, چهارشنبه

اطلاعیه 331 کمیته اقوام و ملل:دستگیری و قتل کولبرها و روستائیان کردستان به دست نیروهای دولتی همچنان به شدت ادامه دارد.


ماده اعلامیه جهانی حقوق بشر
ھر کس حق زندگی ، آزادی و امنيت شخصی دارد.
ماده 13 اعلامیه جهانی حقوق بشر
الف/ هر کس حق دارد که در داخل هر کشوري آزادانه عبور
و مرور کند و محل اقامت خود را انتخاب نمايد.
ب/ هر کس حق دارد هر کشوري و از جمله کشور خود را ترک نمايد يا به کشور خود باز گردد
دستگیری و قتل کولبرها و روستائیان کردستان به دست نیروهای دولتی همچنان به شدت ادامه دارد.
کشتار کولبران و کاسبکاران تهیدست مرزی در کردستان همچنان ادامه دارد و از سال گذشته تا کنون بیش از ۱۳۰نفر از کولبران و کاسبکاران مرزی توسط مأموران رژیم به قتل رسیده و شمار بیشتری نیز زخمی شده اند
در حالی که کشته و زخمی ‎شدن کاسبکاران کرد در دستور روزانه نیروهای رژیم قرار گرفته است، این موضوع تاکنون مورد توجه مدافعین حقوق بشر، سازمان‎های سیاسی، مدنی قرار نگرفته است . 
نیروهای انتظامی تحت پوشش مبارزه با قاچاق کالا، در نهایت جنایت، عملیات قلع‎ و قمع کاسبکاران کرد را به پیش می‎برند. این در حالیست که حتی اگر قاچاق کالا توسط کاسبکارانی که فاقد هرگونه منبع تأمین معیشتی غیر از داد و ستد کالاها در مناطق پر خطر و کوره راه‎های مین‎گذاری شده مرزی جهت کسب حداقل درآمد هستند و جرم هم محسوب شود، مجازات آن به هیچ وجه کشتن و زخمی نمودن فرد نمی‎باشد. نیروی انتظامی در حالی کاسبکاران را به قتل می‎رساند که باجگیری و رشوه ‎گرفتن از آنان، جهت صدور اجازه‎ی تردد را تبدیل به یکی منابع غیر رسمی درآمد خویش نموده است.
کاسبکاران مرزی، قشری از مردم تهیدست و بی دفاع کردستان هستند که کشتن و زخمی نمودن آنان و یا غارت اموال کولبرها  به صورت یکی از وظایف نیروی انتظامی رژیم درآمده است.
این نیرو نه به خاطر رشوه ‎خواری و نه به خاطر کشتن و زخمی نمودن کاسبکاران کرد، از جانب نهادهای مربوطه رژیم مورد باز خواست و پیگیری قضایی قرار نمی‎گیرد.
کاسبکاران مناطق مرزی کردستان، از جمله ستمدیده‎ترین اقشار جامعه‎ی کردستان هستند که کسی برای جان و زندگی آنها ارزشی قائل نیست و همچنان از وجود یک حامی و پشتیبان دلسوز بی بهره هستند.
کمیته اقوام وملل کانون دفاع از حقوق بشر در ایران این اعمال غیر انسانی جمهوری اسلامی ایران را شدیدا محکوم کرده و از جوامع بین المللی و نهادهای حقوق بشری برای توقف کشتار و زخمی شدن کاسبکاران مرزی یاری می طلبد.
                                                                                                                    کانون دفاع از حقوق بشر در ایران

هیچ نظری موجود نیست:

پست کردن نظر