۱۳۹۰ شهریور ۱۱, جمعه

محرومیت فرح واضحان از مرخصی استعلاجیفرح واضحان زندانی سیاسی که نزدیک به دو سال است بدون یک روز مرخصی در زندان به سر می‌برد با وجود چهار بار تأیید پزشکی قانونی بر لزوم استفادۀ‌ وی از مرخصی استعلاجی هنوز موفق نشده است از مرخصی استفاده کند.

یکی از نزدیکان این زندانی سیاسی با بیان این که نزدیک به پنج ماه است به طور مداوم قول‌هائی برای استفادۀ وی از مرخصی داده می‌شود به جرس می‌گوید: در پنج ماهی که خانوادۀ او برای دریافت مرخصی قول‌هائی گرفته‌اند او تا به حال چهار بار توسط پزشکی قانونی معاینه شده و هر بار پزشکی قانونی تأیید کرده است که باید اورژانسی بیرون از زندان بستری و تحت عمل جراحی و درمان قرار گیرد.
وی در ادامه به تعیین وثیقۀ یک میلیارد و۵۰۰ میلیون تومانی! برای موافقت با مرخصی واضحان اشاره کرده و اظهار می‌کند: خانوادۀ واضحان توانائی تأمین این وثیقه را نداشتند بنابراین با تلاش آنها دادستان تهران این رقم را به یک میلیارد تومان کاهش داد، بعد از آن هر بار برای گذاشتن وثیقه مراجعه می‌کردند دادستانی با بهانه‌ای از پذیرفتن وثیقه خودداری می‌کرد اما به هر حال روز سه شنبه بالاخره با خانوادۀ او تماس گرفتند و گفتند وثیقه را بیاورید، تا پیش از این فقط صحبت از گذاشتن وثیقه و تعیین میزان آن بود ولی الان تأیید کردند، خانوادۀ واضحان وثیقه را روز شنبه برای تسلیم به دادگاه خواهند برد و امید دارند که به زودی موفق به دریافت مرخصی شوند.
این شخص نزدیک به فرح واضحان دربارۀ بیماری‌هائی که این زندانی دارد و وی را از لحاظ جسمی با شرایط خطرناکی روبرو کرده توضیح می دهد: مشکل اصلی فرح واضحان مشکل قلبی او است که از سال گذشته مداوم با آن درگیر است، مشکلی که به دلیل نوسان شدید و آنی فشار خون در اثر فشارهای ناشی از بازداشت و انفرادی برای وی ایجاد شده و اکنون به شدت او را آزار می‌دهد، به طوری که روزی دو بار آمپول مسکن دریافت می کند تا بتواند درد ناشی از این بیماری را تحمل کند.
وی ادامه می دهد: سال گذشته روز عید فطر خانم واضحان در بخش سی. سی. یو بیمارستان مدرس بستری شد، او که با شدت یافتن وخامت حالش به بیمارستان منتقل شده بود بدون طی کردن مراحل درمان یکباره از بخش سی. سی. یو به زندان منتقل شد و مسئولان پرونده با درمان کامل او موافقت نکردند! در واقع از سال گذشته تا کنون وی را چند بار برای درمان نزد پزشک برده‌اند اما درمان او هرگز تکمیل نشد، مثلاً چندی پس از بستری شدن واضحان در بیمارستان از دادستانی با خانوادۀ او تماس گرفتند تا برای زندانی‌ بیمارشان وقت دکتر بگیرند، خانواده این کار را کردند و پس از این که واضحان توسط مأموران زندان به دکتر مراجعه کرد پزشک معالج برای او آزمایشی نوشت که باید در بیمارستان خاصی انجام می‌شد اما مسئولان زندان هرگز او را برای آزمایش نبردند و عملاً درمان او نیمه کاره رها شد.
این شخص آگاه از وضعیت واضحان در توضیح دیگر مشکلات جسمی واضحان می‌گوید: او علاوه بر بیماری قلبی به دلیل داشتن بیماری زنان باید به سرعت تحت عمل جراحی قرار بگیرد، از سوی دیگر او فقر شدید آهن دارد به نوعی که در زمان آزادی به طور مرتب برای این مشکل تحت نظر پزشک بوده و داروهای خاصی دریافت می کرد، همچنین او غده‌ای در ران پایش از سال گذشته ظاهر شده بود که همچنان بدون این که درمان شود باقی مانده است! در کنار همۀ این بیماری‌ها وی هفتۀ گذشته در ملاقات با خانواده‌اش از تار دیدن چشم سمت راستش شکایت کرده و گویا در مراجعۀ او به پزشک بیمارستان گفته‌ شده که باید متخصص مغز و اعصاب او را معاینه کند.
وی بار دیگر یادآور می شود: واضحان از حدود پنج ماه پیش قرار است که مرخصی استعلاجی بگیرد تا شاید بتواند به درمان بیماری‌هائی که داشته و یا در زندان به آنها مبتلا شده اقدام کند اما متأسفانه هنوز موفق به دریافت مرخصی نشده است. او همچنین دربارۀ ملاقات‌های واضحان اظهار می کند: آخرین بار سه ماه پیش دخترش توانست با او ملاقات حضوری داشته باشد و باقی اعضای خانواده مدت‌ها است اجازۀ ملاقات حضوری نداشته‌اند با این حال ملاقات‌های کابینی همیشه روی روال و هر هفته انجام شده است و از این بابت خانوادۀ وی با مشکلی مواجه نبودند.
این فرد نزدیک به واضحان در پایان دربارۀ شرایط خانوادۀ این زندانی سیاسی می‌گوید: خانوادۀ فرح واضحان مانند بسیاری از خانواده‌ها شرایط سختی را می گذرانند، داشتن یک زندانی سیاسی نگرانی‌های خاص خود را دارد اما این که زندانی تو تا این حد بیمار باشد و مدام نگران جان او باشی برای خانواده بسیار دردناک است، امیدوارم او بتواند هر چه زودتر مرخصی دریافت کند تا سریعتر بتواند به درمان بیماری‌هائی که داشته و یا در زندان به آنها مبتلا شده اقدام کند.
فرح واضحان زمستان سال ۱۳۸۸ برای دیدن دخترش به ایران بازگشته بود و به دنبال دستگیری‌های پس از تظاهرات عاشورا در خانه‌اش دستگیر و ابتدا به همکاری با سازمان مجاهدین خلق متهم و به اعدام محکوم شد! حکم اعدام او یک سال بعد در دی ماه سال ۱۳۸۹ در دیوان عالی کشور لغو و پرونده‌اش به شعبه ۲۸ دادگاه انقلاب ارجاع داده شد، او که این بار در دادگاه انقلاب به ۱۷ سال حبس تعزیری محکوم شد اکنون پس از گذراندن نزدیک به دو سال حبس شرایط جسمی بسیار وخیمی دارد و سلامت جسمانیش به شدت در خطر است.

هیچ نظری موجود نیست:

پست کردن نظر