۱۳۹۱ اسفند ۱۴, دوشنبه

افشاگری‌های پرچمداران زن در کاروان‌های ورزشیپس از افشاگری‌های هما حسینی پرچمدار زن کاروان ورزش ایران در المپیک ۲۰۰۸ پکن، این بار لیدا فریمان پرچمدار کاروان ورزش ایران در المپیک ۱۹۹۶ آتلانتا به انتقاد از برخی نابسامانی‌ها در وضعیت ورزش کشور پرداخته است.
لیدا فریمان در المپیک آتلانتا پیشاپیش کاروان ایران ایستاد. لیدا فریمان تنها زن ورزشکار اعزامی بود. ۳۵۰۰ زن از پنج قاره دیگر به آتلانتا آمده بودند. اما لیدا فریمان چهارده سال بعد در مصاحبه با خبرگزاری ایلنا وقتی از او پرسیدند چرا در محیط ورزش حضور ندارد، پاسخ داد: «شما که از ورزش و اتفاقات آن خوب خبر دارید، دیگر چرا از من چنین سوالی می‌پرسید؟ نمی‌دانم چرا اجازه می‌دهند افرادی که مرا از ورزش گریزان کردند، در راس کار باشند. خدا می‌داند که با تصمیمات غلط خود چند ورزشکار دیگر را مثل من از ورزش فراری داده‌اند… در مسابقات قهرمانی آسیا به من گفتند کاری می‌کنیم که دیگر اسمی از تو در ورزش نباشد. من هم از ژاپن که برگشتم، ورزش را رها کردم.»لیدا فریمان در گفت و گو با ایسنا، ابعاد دیگری از ماجراهای پنهان ورزش ایران در دو دهه گذشته را بازگو کرده است. اولین پرچمدار زن ایران در تاریخ بازی‌های المپیک، یکسال قبل به همکاری‌اش با هیات تیراندازی تبریز پایان داده است. فریمان درباره علت این تصمیم می‌گوید: «امکانات ما در حدی نیست که بتوانیم استعدادیابی کنیم. امکان این را نداریم که بخواهیم عضو جدیدی را در هیات استان قبول کنیم. اگر فرد جدیدی هم بیاید چون مشکلات زیاد است زود دلسرد می‌شود. انگیزه برای مربیان در شهرستان‌ها وجود ندارد و از سوی دیگر، سالن مناسب تیراندازی نداریم و از تسهیلات هم خبری نیست. به همین دلیل نمی‌توان برنامه‌ریزی خاصی برای استعدادیابی داشت.»
در آتلانتا، مربی کنار او نبود و فقط یک مسئول بانوان که حکم مامور را هم داشت، او را همراهی می‌کرد.پس از المپیک آتلانتا، از سوی کمیته بین‌المللی المپیک شرایطی مهیا شد تا لیدا فریمان برای تمرینات به آلمان برود. او دو بار در آلمان بود. بار اول سه ماه و سپس پنج ماه. تمریناتی که قرار بود تا المپیک سیدنی ادامه داشته باشد اما ناتمام ماند. او در این باره می‌گوید: «حضورم در آلمان هیچ هزینه‌ای برای فدراسیون نداشت و IOC تمام هزینه‌ها را تقبل کرده بود. اما باز هم بی‌مهری‌ها نسبت به من ادامه یافت و مسئولین کاری کردند که انگیزه‌هایم برای حضور در المپیک از بین برود. این گونه بود که من ناگزیر از ورزش قهرمانی کناره‌گیری کردم.»
لیدا فریمان الگوی بسیاری از ورزشکاران زن در ایران بوده است. الهه احمدی که در حال حاضر قهرمان بی‌رقیب این رشته و نفر ششم المپیک لندن است، ‌گفته بود از زمانی که حضور لیدا را در المپیک آتلانتا دیده، انگیزه‌ای مضاعف پیدا کرده تا این رشته را ادامه دهد.

منبع خبر:دویچه وله

هیچ نظری موجود نیست:

پست کردن نظر