۱۳۹۱ تیر ۲۲, پنجشنبه

دختر دوازده ساله نسرین ستوده ممنوع الخروج شد


بی بی سی فارسی - به روز شده:  12 ژوئيه 2012 12:27 GMT
به گزارش کمپین بین المللی حقوق بشر در ایران، شعبه دوم دادیاری دادسرای شهیدمقدس تهران (جنب زندان اوین) با ارسال نامه های جداگانه به رضا خندان همسر و مهراوه، دختر نسرین ستوده وکیل دادگستری، آنها را ممنوع الخروج کرد.
مهراوه خندان فرزند آقای خندان ۱۲ سال و نیمه است و مشخص نیست که چرا مهراوه خندان ممنوع الخروج شده است.
رضا خندان؛ همسر نسرین ستوده به بی بی سی فارسی گفته است سفری در پیش نداشته اند و از دلیل احضار هم بی خبر است.
تاریخ حکم ممنوع الخروجی در "برگ احضار متهم" همسر و دختر خانم ستوده 31 خرداد است و در آن نوشته شده که چنانچه اعتراضی به قرار ممنوع الخروجی وجود دارد ظرف مدت بیست روز از تاریخ ابلاغ کتبا به شعبه دادیاری اعلام شود.
عبدالکریم لاهیجی، حقوقدان و نایب رئیس فدراسیون بین المللی جامعه‌های حقوق بشر در این باره به بی بی سی فارسی گفت ایران از امضا کنندگان کنوانسیون حقوق کودک است و بر اساس این کنوانسیون حق احضار یک نوجوان به دادگاه عمومی را ندارد. به گفته آقای لاهیجی، نوجوانان تنها در صورتیکه ۱۶ تا ۱۸ سال سن داشته باشند و مرتکب جنایتی مانند قتل شده باشند به دادگاه احضار می شوند که این دادگاه هم باید دادگاه خاص این افراد باشد نه دادگاه عمومی.

این حقوقدان ایرانی معتقد است که این رفتار دستگاه قضایی برای اعمال فشار بیشتر بر روی نسرین ستوده است.
آقای لاهیجی همچنین گفت به نظر می رسد که برگه هایی که برای احضار این دو نفر و احمد صدر حاج سید جوادی به آنها ابلاغ شده، فرم های چاپی بوده است که موضوع ممنوع الخروجی از پیش روی همه آنها چاپ شده است.
احمد صدر حاج سید جوادی یکی از قدیمی‌ترین فعالان سیاسی ایران، چند روز پیش توسط قوه قضائیه ایران ممنوع الخروج شد. احمد صدر حاج سید جوادی، از اعضای شورای مرکزی نهضت آزادی، از گروه های منتقد دولت ایران، به ممنوع الخروج شدن خود اعتراض کرده است.
نسرین ستوده وکیل دادگستری از ۱۳ شهریور ۱۳۸۹ در بازداشت است و در دادگاه به جرم "اقدام علیه امنیت ملی، تبانی و تبلیغ علیه نظام و عضویت در کانون مدافعان حقوق بشر" به تحمل ۱۱ سال حبس تعزیری، ۲۰ سال محرومیت از وکالت و ۲۰ سال ممنوعیت خروج از کشور و به جرم تظاهر به بی حجابی به ۵۰ هزار تومان جریمه نقدی محکوم شده است

هیچ نظری موجود نیست:

پست کردن نظر