۱۳۹۱ تیر ۶, سه‌شنبه

اخراج شقایق آگاه، دانشجوی ممتاز کارشناسی ارشد دانشگاه تهران

پنج‌شنبه، ۰۱ تیر ۱۳۹۱
article picture

جمعیت مبارزه با تبعیض تحصیلی – شقایق آگاه، دانشجوی ممتاز مقطع کارشناسی ارشد رشته مهندسی شیمی-طراحی فرآیند دانشگاه تهران با نامه مستقیم وزارت علوم، در پایان ترم چهار به دلیل اعتقادات لغو پذیرش و اخراج شد.
اخراج این دانشجوی بهایی با نامه ای از غلامعلی طهوری، مدیر کل امور آموزشی به رضا غلامعلی زاده، معاون شورای انضباطی دانشجویان دانشگاه تهران مبنی بر لغو پذیرش این دانشجو صورت گرفته است. در اردیبهشت ماه ۹۱ این دانشجو بطور رسمی از دانشگاه اخراج و از سایت سامانه دانشگاه خارج گردید، که در ذیل مدارک اخراج وی ضمیمه شده است.
این دانشجو که از معدود دانشجویان بهایی راه یافته به دانشگاه در مقطع کارشناسی و کارشناسی ارشد است، در سال ۸۵ در کنکور سراسری شرکت و در رشته مهندسی شیمی دانشگاه تهران پذیرفته شد. در سال ۸۹ کارشناسی را به پایان رسانده و بدلیل آنکه از دانشجویان ممتاز دانشگاه بوده، در مقطع کارشناسی ارشد ناپیوسته پذیرفته میشود.
از انقلاب فرهنگی ۱۳۵۹ و همزمان با اسلامی کردن دانشگاه ها، بهاییان از ادامه تحصیلات عالی ممنوع شده اند. و با آماری در حدود ده ها هزار جوان بهایی، بزرگترین گروه محروم از تحصیل را تشکیل داده اند.
بر اساس مدارک منتشر شده توسط فعالین حق تحصیل در سال های گذشته، وزارت اطلاعات با شناسایی دانشجویان بهایی و فشار بر وزارت علوم و سازمان سنجش، عامل اصلی اخراج دانشجویان بهایی از دانشگاه ها است.
در چند سال اخیر، دانشجویان دیگری به همین علت از دانشگاه های صنعتی شریف، تهران، شیراز، فردوسی مشهد، صنعتی اصفهان، صنعتی تبریز و چندین دانشگاه دیگر اخراج شده اند.هیچ نظری موجود نیست:

پست کردن نظر