۱۳۹۲ فروردین ۱۷, شنبه

پدیده رو به افزایش: قاچاق مواد مخدر به خارج از ایران توسط زنان


١٧ فروردین ١٣٩٢
شهرزاد نیوز: حسن قشقاوی، از مقامات وزارت امور خارجه ایران که مسئول امور کنسولی و ایرانیان خارج کشور است، تعداد ایرانیانی که به خاطر قاچاق مواد مخدر در زندان های خارج از ایران به سر می برند را 5 هزار نفر اعلام کرد. اگرچه در آمار اعلام شده تعداد زنان قاچاقچی زندانی ذکر نشده است، اما طی سال های اخیر در رسانه های سراسری کشورهای اندونزی، تایلند و مالزی اخبار متعددی در مورد دستگیری و حکم اعدام زنان ایرانی به خاطر قاچاق مواد مخدر منتشر شده است . سال گذشته روزنامه های تایلند خبر دستگیری 16 زن ایرانی به خاطر قاچاق مواد مخدر را منتشر کردند.
یکی از مواردی که به تازگی در رسانه های مالزی منعکس شده است، مربوط به پرونده دستگیری دو خواهر 24 و 26 ساله ایرانی در سال 2011 در فرودگاه بین المللی کوآلالامپور است. دادگاهی در شهر شاه عالم مالزی اخیرا این دو خواهر را به اعدام محکوم کرده است.
گفتنی است که بازداشت این افراد در رسانه های کشوری که دستگیر شده اند، منعکس می شود و حضور ایرانیان در کشورهای مختلف و مطالعه رسانه های غیر فارسی زبان موجب انعکاس اخبار در این گونه موارد می گردد.
معمولا در کشورهای اروپایی، چنانچه یکی از شهروندان به خاطر ارتکاب جرمی در خارج از مرزها دستگیر شود، دولت ها برای دفاع از شهروندانشان و برخورداری آنها ازمحاکمه ای عادلانه، تلاش های دیپلماتیک صورت می دهند.

هیچ نظری موجود نیست:

پست کردن نظر