۱۳۹۱ اسفند ۲۸, دوشنبه

مخالفت واتیکان و برخی کشورهای اسلامی با طرح برابر حقوقی زنان در همه کشورها

ارسال کننده : خانم انسیه حنیف نژاد 
٢٨ اسفند ١٣٩١
Michelle
عکس از آسوشیتد پرس: میشل باچلت، رئیس نهاد زنان سازمان ملل

شهرزاد نیوز: طرح برابر حقوقی زنان در همه کشورهای جهان نهاد زنان سازمان ملل، که حاوی تضمین حقوق برابر برای زنان در همه کشورهاست، با انتقاد اخوان المسلمین و با تأیید130 کشور مواجه شد.
در این طرح که روز جمعه 15 مارس به تصویب رسید، از همه کشورها خواسته شده که «همه اشکال خشونت علیه زنان و دختران را به شدت محکوم کرده واز آوردن هر نوع توجیه اخلاقی، سنتی یا مذهبی جهت شانه خالی کردن از وظایف شان خودداری ورزند".
توافق میان کشورهای محافظه کار اسلامی و مسیحی با کشورهای لیبرال، در پایان نشست دو هفته‌ای کمیسیون سازمان ملل برای وضعیت زنان، به صورت سندی 17 صفحه‌ای تدوین شد.

اخوان المسلمین ابتدا این سند را «مکارانه» نامید و رد کرد، زیرا آن را در تناقض با اصول اسلام و به خاک سپردن «ارزش های خانواده» ارزیابی می کرد، اما در نهایت هیأت نمایندگی مصر سند نهایی را تأیید نمود.
چند دولت دیگر از جمله ایران، سودان و واتیکان، مخالفت هایی ابراز داشتند، اما تنها لیبی بود که آن را، به خاطر وجود بندهایی در رابطه با روشنگری جنسی برای همه جوانان، رد کرد.
به گزارش آسوشیتد پرس، میشل باچلت، رئیس نهاد زنان سازمان ملل، این سند توافقی 17صفحه‌ای را «تاریخی» نامید؛ چرا که معیارهایی بین المللی برای اتخاذ رویه ای جهت برخورد با یکی از سنگین ترین جرائم جهان را پیش‌بینی کرده است.
باچلت در آغاز نشست، ارقام سازمان بهداشت جهانی و دیگر پژوهش ها را مطرح کرد که بر مبنای آن‌ها، به طور متوسط 40 درصد زنان، در برخی از کشورها حتی 70 درصد، در زندگی خود قربانی خشونت شده اند.

هیچ نظری موجود نیست:

پست کردن نظر