۱۳۹۱ بهمن ۲۲, یکشنبه

مقام امنیتی: "مافیای روزنامه ‌نگاران جاسوس"


صالح نیکبخت در روزنامه "شرق" می‌نویسد که ادامه بازداشت ۱۴ روزنامه‌نگار، شائبه ممانعت از روشنگری رسانه‌ها پیرامون برنامه‌های نامزدهای انتخاباتی را ایجاد می‌کند. وی خواهان آزادی این گروه با قرار تامین شده است.
به گزارش رادیو آلمان، این حقوقدان و روزنامه‌نگار، یادداشتی در روزنامه "شرق" با عنوان "در انتظار گشایش" نوشته و دستگیری و ادامه بازداشت روزنامه‌نگاران را از جنبه‌های حقوقی و قضایی بررسی کرده است.
نیکبخت می‌نویسد که جرایم منتسب به این روزنامه‌نگاران، در حد مواردی نیست که در بندهای اول و دوم ماده ۳۲ قانون مجازات اسلامی آمده است. او تاکید کرده است که با توجه به این که جملگی افراد دستگیر شده، روزنامه‌نگاران شناخته شده هستند، «آزاد بودن آنها به فرض انتساب اتهام تبلیغ علیه نظام، موجب از بین رفتن آثار و دلایل جرم یا تبانی با دیگر متهمان نخواهد شد».


این وکیل دادگستری افزوده است که در کار مطبوعاتی، محصول عمل نویسنده روشن است و مراجع قضایی می‌توانند صرفا بر اساس نوشته‌های آنها قضاوت کنند و مطلعان واقعه و شهود نقشی نخواهند داشت.
صالح نیکبخت یادآوری کرده است که این روزنامه‌نگاران در روزنامه‌های مختلف و در مشاغل متنوع شغلی، مشغول فعالیت بوده‌اند و این وجود هرگونه اتهام همراهی و هماهنگی آنها با یکدیگر را منتفی می‌کند.
بخش دیگری از نوشته نیکبخت به «شائبه ممانعت از روشنگری رسانه‌ها پیرامون برنامه‌های کاندیداهای انتخابات» اختصاص دارد. وی این مساله را با لحاظ این‌که کشور در آستانه هر یک از انتخابات مجلس و ریاست جمهوری، با فضای آزادتری برای انعکاس مسائل روبرو بوده، زیبنده ندانسته است.
علی مطهری، نماینده مجلس، نیز پیش از این در گفتگو با روزنامه "بهار" پیرامون بازداشت روزنامه‌نگاران گفته بود: «چون در آستانه انتخابات ریاست جمهوری هستیم، بخشی از حکومت می‌خواهد انتخابات را کنترل کند.»
صالح نیکبخت خواستار آن شده است که بازپرس پرونده با صدور قرار تامین مناسب، بازداشتی‌ها را آزاد کند و اگر ادامه تحقیقات لازم است، آنرا شخصا یا توسط ضابطان قضایی پیگیری کند.
این یادداشت پس از آن نوشته شده که اعلام شد روزنامه‌نگاران بازداشت شده اجازه ملاقات با خانواده‌های خود را نداشته و از حق دسترسی به وکیل نیز محرومند. بنا بر خبرها، تنها برخی از آنها توانسته‌اند تماس‌های کوتاه تلفنی با بستگان خود داشته باشند.
وزارت اطلاعات، روزنامه‌نگاران دستگیر شده را وابسته‌ به شبکه‌ای معرفی کرده که "توسط سازمان عملیات روانی دولت انگلیس (موسوم به بی‌بی‌سی) با بهره‌برداری از تجارت مقطع فتنه ۸۸ احداث و با همکاری چند دولت غربی اداره می‌شد".
تعدادی از این روزنامه‌نگاران با ورود مستقیم ماموران امنیتی به تحریریه روزنامه‌های "بهار"، "شرق"، "اعتماد"، "آرمان" و هفته‌نامه "آسمان" دستگیر شده‌اند و برخی دیگر در خانه‌های خود یا در خیابان. تاکنون، مطهره شفیعی و علی دهقان آزاد شده‌اند.

"مافیای روزنامه‌نگاران جاسوس"
در این میان، پیام فضلی‌نژاد، از همکاران وزارت اطلاعات و مرکز پژوهش‌های روزنامه کیهان، در یک سخنرانی در دانشگاه امام صادق تهران، اتهامات تازه‌ای علیه روزنامه‌نگاران دستگیر شده عنوان کرده است.
خبرگزاری فارس به نقل از فضلی‌نژاد می‌نویسد که "حزب کارگزاران از بزرگترین حامیان روزنامه‌نگاران جاسوس است که اخیرا بازداشت شده‌اند".
فضلی‌نژاد عنوان کرده است که روند حمایت از این جنس روزنامه‌نگاران به ابتدای دهه هفتاد شمسی برمی‌گردد و "همان هنگام حسین شریعتمداری در تحلیلی خصوصی که به محضر رهبر معظم انقلاب ارائه داد، به بررسی این باند مطبوعاتی پرداخت".
سخنرانی پیام فضلی‌نژاد با عنوان پژوهشگر موسسه کیهان و به دعوت بسیج دانشجویی دانشگاه امام صادق در روز ۱۷ بهمن (۵ فوریه) انجام شده است.
او از جمله گفته است که "یکی از اصلی‌ترین عناصر دستگیر شده توسط وزارت اطلاعات، مسئول تیم رسانه‌ای هاشمی رفسنجانی بود".
وی در این ارتباط نام "اکبر.م" از مدیران هفته‌نامه آسمان را آورده که در سال ۱۳۸۴ در بخش رسانه‌ای ستاد انتخاباتی هاشمی رفسنجانی مسئولیت داشت.
پیام فضلی‌نژاد روزنامه‌نگاری است که کار خود را ابتدا با نشریات اصلاح‌طلب آغاز کرد، اما پس از دستگیری به همکاری با دستگاه اطلاعاتی جمهوری اسلامی پرداخت.
وی در سال ۱۳۸۵ به مرکز پژوهش‌های روزنامه کیهان پیوست؛ مرکزی که به مدیریت حسن شایانفر اداره می‌شود و کارش انتشار کتاب علیه روشنفکران و شخصیت‌های سیاسی دگراندیش است.
http://www.iranpressnews.com/source/142092.htm

هیچ نظری موجود نیست:

پست کردن نظر