۱۳۹۱ بهمن ۴, چهارشنبه

گزارشی از وضعیت پرونده رشید آخکندی زندانی سیاسی کرد محکوم به اعدام

ارسال کننده : روابط عمومی
رشید آخکندی در ارديبهشت ماه سال ۱۳۸۷ به اتهام محاربه و همکاری با احزاب اپوزيسيون کرد در اصفهان دستگير و روانه زندان شد. وی پس از يک سال در دادگاه انقلاب سنندج به اعدام محکوم شد.
آقای آخکندی در حالی که پس از بازداشت و انتقال به زندان مرکزی سنندج در تاريخ ۲۱ فروردين ماه سال ۸۸ در شعبه چهار دادگاه انقلاب اين شهر محاکمه ومحکوم به اعدام شد که از در اختيارداشتنوکيل مدافع محروم بود.
خانواده این زندانی،‌ که روند حقوقی پرونده را متکی بر اسناد نمی‌دانند، معتقدند که دلیل محکومیت وی ارتباط با احزاب کرد نیست. به گفته آنان دلیل محکومیت آقای آخکندی یک درگیری است که ده سال پیش در یکی از روستاهای بانه، بین چریک‌های کرد و نیروهای وابسته به دولت صورت گرفته است و در آن یک پاسدار کرد کشته شد و اکنون پس از ده سال یکی از بستگان متوفی به نام رحمان سعید‌ نژاد، از رشید آخکندی شکایت کرده است. شکایتی که منجر به صدور حکم احکام برای آقای آخکندی شد.

یکی از اعضای خانواده آقای آخ کندی افزوند که بعد از تایید حکم اعدام در دادگاه بدوی و اعتراض به این حکم ، پرونده به دیوان عالی کشور فرستاده شد که در دیوان عالی کشور هیچ رای مبنی بر تایید حکم اعدام وی صادر نشد که دوباره پرونده به دادگاه تجدید نظر استان فرستاده و در آنجا حکم اعدام وی برای بار دوم تایید شد.
زندان سقز قرار داشته به طوری که از درمان بیماری این زندانی و ملاقات با خانواده جلوگیری می کردند و هم اکنون وی از ناحیه چشم احساس درد میکند و کلیه های وی نیز عفونت کرده است و تا کنون هیچ مداوایی برای درمان بیماری های این زندانی در پایان این عضو خانواده رشید آخ کندی از تمام نهادهای مدافع حقوق بشر وانسانهای آزاده خواست که برای جلو گیری از اجرای حکم اعدام این زندانی سیاسی تلاش کنند و صدای بی گناهی رشید را به گوش نهادهای بین المللی مدافع حقوق بشر برسانند.
شایان ذکر است که رشید آخ کندی زندانیان سیاسی محکوم به اعدام همواره درشرایط امنیتی خاص و تحمیلی مسئولین لحاظ نشده است.

هیچ نظری موجود نیست:

پست کردن نظر