۱۳۹۱ مهر ۶, پنجشنبه

جعفر پناهی و نسرین ستوده، نامزد مشترک دریافت جایزه ساخاروف شدند

۱۳۹۱/۷/۵ -


بامدادخبر – جعفر پناهی، کارگردان، و نسرین ستوده، وکیل ایرانی، به طور مشترک به عنوان یکی از پنج نامزد نهایی دریافت جایزه‌ی حقوق بشری «ساخاروف» که هر سال توسط پارلمان اروپا اهدا می‌شود، معرفی شدند.
به گزارش خبرگزاری فرانسه، گروه موسیقی پانک دختران «پوسی رایت» از روسیه که به خاطر اجرای ترانه‌ای در انتقاد به ولادیمر پوتین به ۲ سال حبس محکوم شده‌اند، آلس بیالیاتسکی، فعال مدنی زندانی در بلاروس، جوزف فرانسیس، وکیل مدافع حقوق بشر پاکستان که از حقوق اقلیت‌ها در این کشور دفاع می‌کند، و یک گروه از زندانیان سیاسی رواندا که در اعتراض به سیاست‌های سرکوبگرانه این کشور همگی دستگیر و به حبس‌های طولانی مدت محکوم شدند، از نامزدهای دیگر جایزه‌ی امسال هستند.
این جایزه‌ی ۵۰ هزار یورویی که هر سال به شخص یا اشخاصی تعلق می‌گیرد که در دفاع از حق آزادی بیان و حقوق بشر صدای اعتراض خود را بلند کرده‌اند و یا قربانی سرکوب شده‌اند، سال گذشته به ۵ فعال بهار عرب اهدا شد.
جایزه‌ی «ساخاروف» به یاد آندره ساخاروف، فیزیک‌دان هسته‌ای و پدر بمب اتم اتحاد جماهیر شوروی، نام‌گذاری شده که زمانی که به قدرت تخریب بمب‌های هیدروژنی پی برد به مخالف سرسخت آن تبدیل شد. او در سال ۱۹۶۷ در نامه‌ای به برژنف، رهبر وقت شوروی کمونیستی، به نقض حقوق بشر در این کشور اعتراض کرد. ساخاروف در سال ۱۹۷۵ برنده جایزه صلح نوبل شد و یک سال بعد به خاطر اعتراضات خود به شهر گورکی در ۴۰۰ کیلومتری مسکو تبعید گردید، و پس از ۱۰ سال در ۲۱ دسامبر ۱۹۸۶ با دستور مستقیم میخاییل گورباچوف از زندان آزاد شد.
برنده‌ی امسال جایزه‌ی ساخاروف، روز ۲۳ اکتبر طی مراسمی رسمی در شهر استراسبورگ اعلام خواهد شد.
جعفر پناهی، کارگردان سرشناس سینمای ایران که در جریان بازداشت‌های پس از انتخابات خرداد ۸۸، مدتی را در سلول‌های انفرادی زندان اوین سپری کرد، به ۶ سال حبس تعزیری و ۲۰ سال محرومیت از فیلم‌سازی و نیز ۲۰ سال محرومیت از سفر به خارج از کشور و گفت‌وگو با همه‌ی رسانه‌های داخلی و خارجی محکوم شده است. او هم‌اکنون با قرار وثیقه آزاد است.
نسرین ستوده، وکیل دادگستری و مدافع حقوق‌بشر نیز با حکم قطعی ۶ سال حبس تعزیری، ۲۰ سال ممنوعیت از اشتغال به حرفه‌ی وکالت و ۲۰ سال محرومیت از خروج از کشور، بیش از دو سال است که در زندان اوین تهران محبوس می‌باشد.

هیچ نظری موجود نیست:

پست کردن نظر