۱۳۹۰ مهر ۱۷, یکشنبه

گفتگو با آتوسا پورکاشیان استاد بزرگ شطرنجآتوسا پورکاشیان استاد بزرگ و قهرمان شطرنج زنان ایران از چهره های جدید تیم شطرنج هامبورگ در فصل ۲۰۱۱-۲۰۱۲ بوندس لیگا است، خانم پورکاشیان در مصاحبه با دویچه وله از دنیای شطرنج و برنامه های خود در بوندس لیگا می‌گوید:

دویچه وله: خانم پورکاشیان از وضعیت کنونی خودتان در دنیای شطرنج برایمان تعریف کنید، نزدیک به سه سال است که از آخرین مصاحبۀ ‌مان می‌گذرد، زمانی که شما در شهر درسدن آلمان در المپیاد شطرنج حضور داشتید
آتوسا پورکاشیان: حدود دو ماه دیگر مسابقات قهرمان کشوری داریم که برای انتخاب تیم ملی است، برای سال ۲۰۱۲ که مسابقات المپیاد جهانی شطرنج است، در حال حاضر هم با مربی لیتوانی تبار که استاد بزرگ هستند کار می کنیم، یعنی تمام افراد تیم ملی ایران با ایشان کار می کنند و برای مسابقات آینده آماده می شویم ولی هنوز دقیقاً مشخص نیست که به چه مسابقاتی اعزام می شویم چون معمولاً بعد از مسابقات انتخابی تیم ملی اعزام ها شروع می شود.
دویچه وله: با توجه به این که شطرنج یک ورزش انفرادی است شما در کنار تمریناتتان با تیم ملی ایران چگونه خودتان را به عنوان یک شطرنجباز حرفه ای همیشه آماده نگه می دارید؟
آتوسا پورکاشیان: تمام بازیکنانی که به صورت حرفه ای شطرنج بازی می کنند خودشان یک تمرین شخصی دارند، البته باید هم از لحاظ فنی آماده شد هم از لحاظ جسمی چون می دانید که مسابقات شطرنج به طول می‌ انجامد و از لحاظ فیزیکی بدن خیلی قدرتمند می خواهد که بتواند توانائی را داشته باشد که پنج، شش ساعت پشت میز شطرنج بنشیند و فکر کند و من سعی می کنم هم از لحاظ فنی و هم از لحاظ جسمانی خودم را آماده کنم.
دویچه وله: شما در کنار فعالیتتان در تیم ملی شطرنج بانوان ایران نیز همچنین به صورت انفرادی و شخصی در مسابقات ملی و بین‌المللی شرکت می کنید، در این زمینه و راستا در ماه های آینده چه برنامه هائی دارید؟
آتوسا پورکاشیان: مسابقات قهرمانی که در دو ماه آینده معلوم می شود، الان هم عضو تیم هامبورگ هستم که البته در بازی فینال بازی خواهم کرد ولی دقیقاً تاریخش مشخص نیست که در کدام عرصه ها بازی می کنم.
دویچه وله: به نکتۀ بسیار جالبی اشاره کردید، در حال حاضر می توان گفت که در دنیای ورزش زنان ایران شما تنها شخصی هستید که در عرصۀ بین المللی ورزش به‌عنوان لژیونر فعالیت دارد، در مورد حضورتان در تیم هامبورگ آلمان و مسابقات بوندس لیگا نیز برایمان تعریف کنید
آتوسا پورکاشیان: واقعیتش این است که از چند ماه پیش صحبت این موضوع بود، البته آشنائی من با این تیم از طرف آقای قائم مقامی بود که خودشان چندین سال است که در این تیم عضو هستند ولی چون اولین بار است که می خواهم بروم الان دقیقاً صحبت های دقیقش را نمی دانم ولی مسابقات ما از ۲۹ اکتبر شروع می شود و تا ۲۲ آوریل سال آینده، این مسابقات به این صورت برگزار می شود که هر هفته دو یا سه بازی معمولاً انجام می شود که هفته های مختلفی است در طول سال که چندین بازیکن برای هر تیم بازی می کنند که قبل از بازی ها هم ترکیب تیم ها هم مشخص می شود.
دویچه وله: عضویت شما در تیم شطرنج هامبورگ آلمان به جز این که از دیدگاه ورزشی جذاب است آیا از جوانب دیگری نیز می‌تواند برایتان جالب باشد؟ مثلاً از دیدگاه مالی یا در بازتاب مطبوعات بیشتر قرار بگیرید؟
آتوسا پورکاشیان: فکر نمی کنم جنبۀ مالیش خیلی برای من مهم باشد، با توجه به این که یک شطرنجباز حرفه ای معمولاً سعی می کند در مسابقات مختلف شرکت کند هم از لحاظ فنی این که دور دنیا در مسابقات شرکت کند تا تجربه به دست آورد و هم رقابت داشته باشد با شطرنجبازهای دیگر.
دویچه وله: شما در کنار فعالیت‌ حرفه ایتان در عرصۀ شطرنج چه کار روزمرۀ‌ دیگری را نیز دنبال می کنید؟ آیا شغل دیگری نیز دارید و کلاً زندگیتان از چه دنیاهای متفاوت دیگری تشکیل شده؟
آتوسا پورکاشیان: من دانشجوی رشتۀ تربیت بدنی بودم که کارشناسیم را تقریباً 6 – 7 ماه پیش گرفتم، الان هم می خواهم برای کارشناسی‌ ارشد بخوانم در رشتۀ مدیریت ورزشی و چون وقت من به اندازۀ کافی صرف ورزش شطرنج می شود به خاطر همین تقریباً نمی توانم کار دیگری انجام دهم چون یک شطرنجباز حرفه ای باید تمام تمرکزش روی همان رشته اش باشد.
دویچه وله: حجم زمانی تمریناتتان در طول روز به چه صورت است؟
آتوسا پورکاشیان: دقیقاً مشخص است که هر روز ولی به صورت میانگین چهار ساعت.

هیچ نظری موجود نیست:

پست کردن نظر